About: Martin Cáp


Foto: Jan Schejbal
Vystudoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Začínal v Hospodářských novinách, přes deset let působil jako šéfeditor velkých zpravodajských serverů a nyní pracuje jako novinář na volné noze. S manželkou Irenou a dcerkou Bětkou žije v Praze.

Od dětství ho fascinují koně a dostihy. Stručně je glosuje na Twitteru, dlouze na serveru Jezdci.cz a ve svém blogu Martinův derby zápisník. V koňském světě už ledacos provázel i mluveným slovem, mnoho sezón spolupracuje s Českou televizí. Z publikací, na nichž se podílel, si zaslouží zmínku Sláva chuchelských dostihů (2006, spolu s T. Hromádkou).

Kontakt: martin.rcf (zavináč) gmail.com.
In English


Martin Cáp is a Czech journalist, TV reporter and race commentator. Based in Prague, he has loved horse racing since his childhood. He started his career in the Czech business daily Hospodarske noviny, then continued as head editor of big Czech news portals. Now he is a freelance journalist.

He mainly writes about Czech racing on the website Jezdci.cz and his blog Martinův derby zápisník (Martin's Derby Diary). He also likes to describe old racing stories and turf history.

Martin is the four time-winner of the Premysl Neumann Prize for outstanding journalism, awarded by the Czech Jockey Club. He is married and lives in Prague.