Foto: Petra Mikesková |
Začíná to docela nenápadně. Zdeno Koplík začátkem srpna listuje francouzskými propozicemi a všimne si avíza na British Champions Day v Ascotu. Proč to vlastně nezkusit, když ve Francii pravidelně běháme proti grupovým koním, bleskne mu hlavou. Do uzávěrky přihlášek pro Champion Stakes (Gr.1, 2000 m) v té době zbývají jen dva dny. Koplík si urychleně opatřuje potřebné informace a Subway Dancer (Shamardal) se spolu s evropskými hvězdami Cracksmanem (Frankel), Enable (Nathaniel), Roaring Lionem (Kitten's Joy) nebo Poet's Wordem (Poet's Voice) ocitá mezi 49 koňmi na přihláškách... Že se historická expedice opravdu uskuteční, začíná probleskovat podle několika detailů ve druhém říjnovém týdnu. Subway Dancer zůstává po šestém místě v Prix Dollar spolu s Radkem Koplíkem v Chantilly, a v poklidu se připravuje ve stáji anglického trenéra Franka Sheridana. Zdeno Koplík se zase v sobotu před Velkou pardubickou nenápadně pídí po přepočtu 9 stonů a 5 liber na kilogramy.
Zatímco domácí scéna zvolna začíná tušit, Brity zastihne potvrzení účasti neznámých Čechů zcela nepřipravené. Když Subway Dancer v pondělí před dostihem zůstává mezi posledními osmi zájemci o start v nejbohatším dostihu sezóny pro starší koně, z českého Jockey Clubu dorazí formulář OSK a na příslušný anglický účet nemalé zápisné, vypuká na British Horseracing Authority (BHA) pozdvižení. Administrativně je sice všechno v pořádku, ale Subway Dancer nemá povinné dopingové testy na britském území. Z Londýna odchází několik zoufalých mailů: "Nemáte kontakt na někoho z české dostihové autority, kdo mluví anglicky? Jistý Koplík potvrdil za vysoké náklady startujícího v Champion Stakes, ale nebude mu umožněno běhat, neboť nemá v pořádku test medikace. BHA ho musí včas zastavit, aby zůstal doma!" píše se v jedné z těchto zpráv.
Foto: Petra Mikesková |
V pondělí před dostihem se ale na všechny zmíněné procedury zdá být pozdě. Kde přesně se stala chyba, není jasné. Na britské straně participují na agendě zahraničních startujících kromě BHA také International Racing Bureau a Weatherby's, a kdesi na cestě mezi těmito organizacemi zřejmě dochází k informačnímu šumu. "Ascot měl od začátku velký zájem na tom, aby Subway Dancer běžel. Z nějakého důvodu se ale BHA o jeho startu dozvěděla až v pondělí od nás," říká Adrian Beaumont, zaměstnanec International Racing Bureau a jak se záhy ukáže, jedna z klíčových postav "projektu Ascot".
"Národní tým" zasahuje
Foto: Martin Cáp |
Na naléhání Beaumonta a jeho kolegů se nakonec BHA nechává obměkčit. Nový verdikt zní: pokud bude Subway Dancer do 24 hodin, tedy do středečních 9:00, nastoupen v Newmarketu, bude možné potřebné odběry ještě narychlo provést. I když nelze zaručit, že výsledky budou hotové včas, analýza obvykle trvá alespoň čtyři dny. Naděje stále žije, ale je třeba do konce dne vyrazit z Chantilly.
Bratři Koplíkovi nemají moc času. Zatímco "národní tým" usilovně telefonuje kvůli ustájení v Newmarketu, tiskne lístky na trajekt z Calais do Doveru a pomáhá s dalšími náležitostmi, trenér se odpoledne spojuje s Martinem Wolfem ze stáje Bonanza. Zástupce majitele dopoledne považoval britskou expedici za odpískanou. Teď musí do 15. hodiny padnout definitivní verdikt. Wolfovi ještě zní v uších slova bývalého žokeje Garyho Hinda, který mu v tomto týdnu řekl: "První dva v cíli Champion Stakes jsou jistí, ale zbylých šest startujících se popere o třetí místo. Je to hodně otevřené." A tak Subway Dancer přece jen do Anglie jede.
Zdeno Koplík si toto úterní odpoledne připadá jako pověstné "kokosy na sněhu". Narychlo vyřizuje cestovní papíry, nemá k dispozici původně plánované auto ani zamluvený hotel, nestíhá si vybrat peníze na cestu a valachova ošetřovatelka Ingrid Janáčková Koplíková je stále v Česku. Nezbývá, než improvizovat. Kolem osmé hodiny večer nakonec Subway Dancer vyráží na největší dobrodružství svého dosavadního života.
Hluboko v noci přijíždí česká minivýprava do Newmarketu. Ve čtvrt na čtyři ráno se schází na benzínce s Adrianem Beaumontem. Subway Dancer nachází dočasný domov v jedné z nejkrásnějších místních stájí Abington Place v majetku paní Mary Slackové z Jihoafrické republiky, kde se svými koňmi pravidelně pobývá trenér Mike de Kock. Když hnědák konečně spočine ve svém boxu, Beaumont se na unaveného trenéra s žokejem usměje a povzbudivě praví: "Pánové, dobré znamení! V tomto boxu při svém anglickém pobytu stála Black Caviar..."
Foto: archiv rodiny Koplíkovy |
Není to zrovna nejpříjemnější noc v životě Zdena a Radka Koplíkových. Její zbytek stráví v autě a do svého prvního rána na anglické půdě se probouzejí poněkud rozlámaní. Hlavní ale je, že se v devět hodin podle domluvy objevuje tým veterinářů a provádí všechny potřebné odběry. Role "tlumočnice" se ujímá Jana Trňáková. Čeští vyslanci cítí, že tady pobývají jaksi podmínečně. Místní jim sice ukazují, kde lze trénovat a kde je možné se pohybovat, nicméně činovníci znovu opakují, že pokud se rozbory do pátku nestihnou v newmarketské laboratoři BHA dokončit, Subway Dancer nepoběží - a že je nutné s touto možností počítat.
Trenér prvního českého koně směřujícího do Ascotu musí přežít nervózních 48 hodin. Čekání na čtvrteční přílet Martina Wolfa a Ingrid Janáčkové Koplíkové i páteční rozhodnutí BHA si krátí na dražbě Tattersalls. "Jsem odjakživa aukční člověk. Zatímco jiní chodí do kina a do divadla, já na aukce," pomrkává Zdeno Koplík. Ani z této výpravy neodjede s prázdnou.
Cracksman a ti druzí
Foto: Petra Mikesková |
Úvahy před Champion Stakes připomínají svou spletitostí a zároveň jednoduchostí pověstnou postupovou matematiku ve fotbale. Startuje osm koní, finančně naprázdno vyjdou jen poslední dva. Ještě šestý v cíli bere 17 550 liber, v přepočtu asi 516 tisíc korun.
Jenže ze sedmi soupeřů Subway Dancera dokázali hned čtyři vyhrát grupu 1. Loňský vítěz irského derby a St. Legeru Capri (Galileo) nastupuje s čerstvou formou v podobě pátého místa z Ceny vítězného oblouku, Crystal Oceanovi (Sea The Stars) mnoho nechybělo k vítězství v King George VI And Queen Elizabeth Stakes a v Kemptonu honil dvojnásobnou vítězku "Arc" Enable. Nechybí vítězka Lockinge Stakes Rhododendron (Galileo), někdejší špičkový dvouletek Verbal Dexterity (Vocalised) i vítěz z Royal Ascotu Monarchs Glen (Frankel).
A pak je tady ovšem nejlepší kůň v poli, loňský suverénní vítěz Cracksman (Frankel), kolem něhož se točí veškerá publicita před startem. Trenér John Gosden bezmála čtyři měsíce přemýšlel nad červnovou porážkou svého svěřence na Royal Ascotu, která po působivých vítězstvích v Prix Ganay a Coronation Cupu nečekaně nahlodala hřebcovu gloriolu. A přišel s řešením. "Moc se díval na holky, musíme ho zase přinutit, aby se soustředil," poznamenává hvězdný trenér a poprvé v kariéře nasazuje Cracksmanovi stínidla. Tah, který vyvolává obrovské pozdvižení. Stínidla jsou totiž ve vrcholných britských dostizích stále vzácností. Statistici pohotově spočítají, že na úrovni grupy 1 v posledních patnácti letech přibližně pět z šesti sázkových favoritů s touto pomůckou své dostihy prohrává.
Dlouhé zrání hromotluka
V pátek brzy ráno přijíždí na Abington Place televizní štáb. Nad dvorem se ještě povaluje mlžný opar, když si kameraman a zvukař rovnají před stájí žokeje, trenéra a majitele největšího outsidera sobotního dostihu. Novináři cítí ve vzduchu velký příběh a snaží se z exotické výpravy dostat co nejvíce zajímavostí. Jenže mají smůlu. Dílem za to může jazyková bariéra, dílem nemluvnost Subway Dancerova týmu. Ať se angličtí reportéři jakkoli snaží, ani po dlouhých minutách se jim z bratrů Koplíkových a Martina Wolfa nedaří dostat více než pár holých vět o tom, že se Češi na Ascot těší. Zoufalství štábu se stupňuje, ale po dlouhých minutách jim nezbývá než kapitulovat.
Třebaže vytoužený materiál nezískali, instinkt britských reportérů se nemýlí. Příběh Subway Dancera nemá ve startovním poli milionového dostihu konkurenci. Narodil se v Irsku jako odchovanec hřebčína De Saint Pair a původně měl docela dobře našlápnuto. Jeho matka Sub Rose vyhrála v tréninku Alaina De Royer-Duprého grupu 3 v Chantilly a zůstala na dráze neporažena, prabába Magic Gleam doběhla druhá v Coronation Stakes (Gr.1). Valachův o dva roky mladší polobratr Secret Advisor (Dubawi) loni v barvách Godolphinu skončil třetí v Queen's Vase (Gr.2). I dubnový syn Shamardala od prvních krůčků poutá naděje a jako roček odchází z dražby neprodán po nabídce 60 000 eur.
Ale pak se něco zvrtne. Z nadějného hřebečka vyroste mohutný a těžkopádný hromotluk, který se ve dvou ani třech letech vůbec nepodívá na dráhu. 16. listopadu 2015 přichází na mixed dražbu v Deauville už jako valach a nikdo o něj nejeví zájem. Jediný, kdo zbystří, je agent Chris Richner, který ho spolu s pozdějším vítězem Jarnej míľe Contributorem nabízí Zdenovi Koplíkovi. Nakonec dochází k transakci za 3000 eur. Ani samotný Koplík si zpočátku není jistý, zda udělal dobře. První týdny Subway Dancera v Česku připomínají jednu velkou katastrofu. Přerostlý hnědák má nadváhu, je špatně jezditelný a všeho se bojí. Koplík ho v jedné chvíli zkouší prodat do parkuru a military, ale u Aleše Opatrného se valach dlouho neohřeje. Sice solidně skáče, ale na rentgenu mu nacházejí dva čipy v noze a zájem z jezdeckého sportu ochabuje.
Foto: Martin Cáp |
Že je hnědákův potenciál ještě výrazně vyšší, naznačují poslední dva starty premiérové sezóny. Pod Radkem Koplíkem nejprve ze špice vyhrává silně obsazený dostih kategorie D v Compiegne. V poli poražených končí šestý z britského St. Legeru Medrano i pozdější německý klasický vítěz Sweet Thomas. A tak Zdeno Koplík nelení a za 5700 euro dohlašuje valacha do grupy 3 Prix Andre Baboin v Lyonu Parilly.
Dostih na 2000 metrů s podtitulem "Grand Prix des Provinces" se toho roku běží ve vytrvalém dešti a na velmi hluboké dráze. Když Maxime Guyon, Pierre-Charles Boudot, Mickael Barzalona a další zúčastnění žokejové vidí, že na špici míří Radek Koplík na outsiderovi z České republiky, spokojeně mu přenechávají iniciativu. Spoléhají, že se v závěrečné čtyřstovce utaví a zkraje cílové roviny si začínají hledat optimální stopu, ale Koplík bleskurychle odhaduje situaci, střihne to jako jediný v poli na vnitřní stranu, "opře" si svého koně o bariéru a lehce odskočí. V cíli má Subway Dancer náskok 3 1/2 délky a stává se prvním grupovým vítězem v českém tréninku na francouzské půdě. Po doběhu pronese Zdeno Koplík prorocká slova, kterým zatím nikdo tak doslova nevěří: "Já si myslím, že by mohl běžet i grupu 1..."
Sezónu 2017 už plánuje výrazně ambiciózněji. Trvá od března do listopadu a čítá devět startů. Její první polovinu výrazně nabourává virová infekce v celé stáji. Subway Dancer se ohlašuje zpět ve formě až v létě, první velkou satisfakcí je čtvrté místo v srpnovém Prix Gontaut-Biron (Gr.3), kde poráží o 3/4 délky vítěze francouzského derby Almanzora. V říjnu pak následuje první ze životních výkonů, druhé místo o krátký krk v Prix Dollar (Gr.2) při "Arc mítinku". Večer po dostihu je Subway Dancer nabídnut na Arc Sale. Rezervní cena je interně stanovena kolem 150 000 eur a když se aktivitou přihazujících z Kataru přehoupne licitace přes 100 000, Zdeno Koplík se v hledišti zachmuřeně podívá na dceru Ingrid. Po dalším příhozu je ale konec. Subway Dancer zůstává ve stáji Bonanza - a oddechnou si vlastně všichni. O dva týdny později se valachův roční polobratr po Dark Angel prodává v Deauville za 240 000 eur.
Foto: Petra Mikesková |
V posledních dvou startech před cestou do Anglie - v La Coupe a Prix Dollar - finišuje Subway Dancer shodně na šestém místě poté, co se aktivně podílel na rychle rozběhnutých dostizích. Oproti svým začátkům na francouzských provinciích je to už úplně jiný kůň. "V práci a na ježdění je jednoduchý. A naprosto hodný, čistí ho moje Viktorka. Rád chodí vpředu a vodí si loty, za jiným koněm bývá vzteklejší," vysvětluje valachova pracovní jezdkyně Ingrid. A Radek Koplík doplňuje: "Ten jeho cvalový prostor je takový, že se na něm jede jako na parníku..."
I jako zkušená hvězda a ostřílený cestovatel si Subway Dancer nicméně ponechává některé libůstky. Například i po desetitisících najetých kilometrech vyžaduje přívěs. Moderní přepravní auta nejsou nic pro něj - nesnáší stát proti směru jízdy a být v úzkém prostoru vedle jiného koně.
Od Kifaaba k Subway Dancerovi
Foto: Petra Mikesková |
62letý Wolf se tak rozhoduje pro stejnou sestavu, se kterou na přelomu tisíciletí v dostizích začínal. První jedničkové vítězství pro jeho tehdejší firmu a stáj Clint (pojmenovanou po americkém herci Clintu Eastwoodovi) dobyl v roce 2001 Zdenův svěřenec Persio (Cossio) v sedle s Radkem. Největší hvězdou tohoto trojlístku býval nezdolný Kifaab (Fair Fabulous), který jako první český odchovanec od dob Hároše vyhrál Velkou cenu Prahy, a to lehce o 4 1/2 délky v čase 1:37,71. Sám Wolf pak řadu let vlastnil trenérskou licenci, rozjel vlastní chov i tréninkovou centrálu Radomyšl. A byl také u toho, když v roce 2009 jeho The JoeMcArdle jako první kůň v českém tréninku slavil vítězství v pařížském Longchamp.
Radek Koplík s Kifaabem v roce 2003, foto: Martin Cáp |
Málokdo si dnes vzpomene, že Subway Dancer nemusel být první mezinárodní hvězdou v oranžovo-fialových barvách. Před osmi lety Wolfa a jeho tehdejšího trenéra Dalibora Töröka vyhledal na breeze-up dražbě v Baden Badenu žokej Filip Minařík, aby je upozornil na perspektivní dvouletou klisnu, která bude k mání za 10 000 eur. Stejně jako ostatním přítomným se jim ale zdála příliš malá a ošklivá. Klisnička se jmenovala Danedream, byla prodána po dražbě za 9000 eur a později vyhrála mimo jiné Cenu vítězného oblouku a King George VI And Queen Elizabeth Stakes.
První ordre od Frankieho, druhé od bratra
Radek Koplík přichází v tuto říjnovou sobotu do ascotské vážnice zcela uvolněný. Za poslední dva týdny ho čeká po Prix Dollar teprve druhé "rito". Žokej, jemuž se na českých závodištích od nepaměti přezdívá "Hrouda" a který před třemi lety zvažoval konec kariéry kvůli problémům s váhou, se cítí fit a má dobrý pocit i ze svého koně. Nemám co ztratit, připomíná si. Dopolední procházka po dráze potvrzuje předpoklady z týdne, že Subway Dancer narazí na svůj oblíbený měkký podklad.
Foto: Petra Mikesková |
Své první ordre dostává Radek Koplík ještě před cestou do paddocku od Frankieho Dettoriho. Žokej domácího favorita chytá svého o hlavu menšího kolegu za ramena a ujišťuje ho, že má v dostihu vodiče. Klade mu na srdce, aby byl připravený na velmi poctivý dostih a dal pozor, ať nikde nezaspí. Po krátkých formalitách Koplík pokračuje do paddocku, kde už na něj čekají trenér s majitelem a přidává se k nim handicaper Jaroslav Fabris, který před chvílí pomohl s nasedláním Subway Dancera. Češi chvíli hledají mezi procházejícími koňmi Cracksmana, ale pak si znovu zopakují hlavní taktické body. "Na všechno okolo se vykašli. Jeď, jak jsme se domluvili a užij si to. Buď to dopadne, nebo ne, teď už nic nevymyslíme," uzavírá trenér ordre.
Ve zkušebním cvalu působí Subway Dancer klidným, vyrovnaným dojmem. Soustředí se, bleskne Koplíkovi hlavou.
Foto: Petra Mikesková |
"On nějak zabírá!"
Foto: Petra Mikesková |
Taktický plán Zdena Koplíka s tím předem počítal. Dnes na rozdíl od francouzských startů nikdo od valacha nečeká, že by si měl dostih sám odtáhnout. Má jít z pozice a schovat se za koně. Trenér ale v paddocku kladl jezdci na srdce, že musí mít za sebou alespoň jednoho koně, aby Subway Dancer neztratil chuť. Tento záměr se po seběhnutí první čtyřstovky z mírného kopce ukazuje být neudržitelným. Donnacha O'Brien na hnědce Rhododendron se v zadní skupince tlačí na bariéru, těsně za ním se pouští i Robert Havlin s Monarchs Glen a český zástupce je po vytočení prvního oblouku rázem osamocen na chvostu pole.
V Koplíkovi hrkne. Začíná se smiřovat s tím, že bratrovy pokyny dnes nesplní, ale neskládá zbraně. Je mu jasné, že jakákoli bezhlavá akce se v této fázi dostihu rovná na měkké dráze jisté sebevraždě. Pole právě nabíhá do dlouhého stoupání mezi mezníky osm a šest furlongů a Koplík nikam nespěchá. Pole se v rychlém tempu roztahuje do zhruba sedmi délek. České akcie v tuto chvíli vypadají nevalně. Zdeno Koplík na tribuně skrývá obličej v dlaních, i Martin Wolf považuje dostih za ztracený.
Jenže žokej v tu chvíli už opět doufá. Ke konci stoupání totiž zaznamená lehké zbrždění tempa a vidí, že mu Subway Dancer začíná tahat. Přidržuje ho, aby neskočil jednomu ze soupeřů před sebou do zadních nohou a cítí, že má cosi v rukou. Něco by tam mohlo být, napadne ho. Pomalu si tedy začíná chystat výchozí pozici. Před Subway Dancerem cválá hradba koní ve složení Verbal Dexterity, Monarchs Glen a Rhododendron. Koplík se za ni schovává, ale neusiluje o místo na bariéře, aby případně nezůstal uzavřen za slábnoucími koňmi. Sedá si tedy za prostředkem dráhy cválající Rhododendron a trpělivě čeká.
Foto: Petra Mikesková |
Zatímco Cracksman je v té době už v nechytatelné dáli a Frankie Dettori se začíná stále víc věnovat oslavě svého šestidélkového vítězství, zbytek soupeřů čelí tsunami českého nadšení ve vnější stopě. Po dalším furlongu má Subway Dancer bezpečně za sebou zbylé dva svěřence Johna Gosdena a zástupce Jima Bolgera. A 100 metrů před cílem se dostává i před dvojici z irského Ballydoylu. Utahaný Capri je poražen a Ryanu Moorovi nezbývá než sledovat, jak ho Koplík pohodlně míjí. Jako jediný se před útokem podceňovaného valacha zachraňuje Crystal Ocean, který v cíli o 3/4 délky uhájí své druhé místo.
Foto: Petra Mikesková |
Subway Dancer probíhá cílem na třetí příčce a jeho žokeje zaplavuje pocit štěstí. "Byl jsem strašně šťastný, že to ten kůň dokázal a že to seběhl i se mnou. Z mého pohledu předvedl největší výkon kariéry. Ten dostih se mu moc líbil, vyloženě si užíval to měkko i kopec," poznamená Radek Koplík později. Bezprostředně po doběhu ho čeká situace, kterou vrcholí jeho životní dostihový zážitek. Protože všechny soupeře poztrácel ještě před cílem a těsně za mezníkem míjí i druhého Crystal Oceana, ocitá se na odlehlé straně ascotského "trojúhelníku" na okamžik sám vedle vítězného Cracksmana. A tak může jako první podat ruku Frankiemu Dettorimu. Nejpopulárnější světový žokej posledního čtvrt století Koplíkovi rovněž srdečně gratuluje. Po chvíli přijíždí i zbylí jezdci a Robert Havlin ještě ze soupeřova sedla nadšeně poplácává Cracksmana, kterého jezdí v práci. Je dobojováno.
Velký den pro české dostihy
Foto: Martin Cáp |
"Bylo to fantastické, většina z nás si myslela, že v tak prestižním poli nemá šanci. Celou dobu jsem doufal, že porazí aspoň dva koně, aby získal dotaci. Vidět ho v závěru bojovat s Crystal Oceanem byl pro mě nejkrásnější zážitek, co jsem letos na dostizích měl," přidává se průvodce českého týmu Adrian Beaumont.
A v podobném duchu se bezprostředně po doběhu diskutuje i na sociálních sítích. "Neskutečný Cracksman, ale stejně neskutečný Subway Dancer, který si přijel z České republiky pro třetí místo. Velká gratulace Zdenovi Koplíkovi a týmu i chovateli," píše na Twitteru renomovaná dostihová novinářka Emma Berry.
Racing Post druhého dne přináší titulek "Česká rodina v euforii poté, co Subway Dancer šokoval třetím místem v Champion Stakes". Ve své analýze dostihu nicméně volí střízlivější tón: "Byl to dobrý test na dané distanci a druhý kůň v cíli představuje užitečný a spolehlivý ukazatel vítězovy formy, i když je těžké vysvětlit, kde se vzal třetí v cíli s kursem 66:1... Subway Dancer neuspěl na úrovni grupy 2 a 3, takže šlo u něj jen těžko předvídat tak velký výsledek. Evidentně dobrá práce, ale je otázkou, zda tento kůň někdy ještě dokáže překonat dnešní výsledek."
Velkou satisfakci stáje z brdských kopců však nestřídá velká oslava. Tým, který dosáhl na největší mezinárodní výsledek v rovinových dostizích, se už večer kvapně rozchází všemi směry. Martin Wolf s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou odlétají do Prahy, Radek Koplík přespává v hotelu na letišti a v neděli se přesouvá na dostihy do Bratislavy.
A tak se na zpáteční cestu vydávají spolu pouze ti dva, kteří stáli na samém začátku celého plánu - Subway Dancer a Zdeno Koplík. Sami se naloďují na trajekt, přespí v Chantilly a v pondělí ráno spolu s dalšími dvěma koňmi vyrážejí do Česka. Na trenéra po návratu doléhá nastřádaný stres i vyčerpání z posledních dní a přichází o hlas. Všechno důležité už ale bylo řečeno - a pozvánka na prosincový mítink v Hongkongu mluví sama za sebe.
Foto: Martin Cáp |
SUBWAY DANCER (IRE)
6letý hnědák valach (nar. 26.4. 2012)
Původ: Shamardal - Sub Rose (Galileo)
Chovatel: SCEA Haras de Saint Pair (www.harasdesaintpair.com)
Majitel: Bonanza
Trenér: Zdeno Koplík, Malá Víska
Kariéra: 27 startů, 3 vítězství (2000 - 2150 m)
Vyběhané dotace: 8 716 390 Kč - bez fr. prémií
Největší úspěchy: 1. Prix Andre Baboin - Grand Prix des Provinces (Gr.3); 2. Qatar Prix Dollar (Gr.2), Prix Gontaut - Biron Hong Kong Jockey Club (Gr.3), 3. Quipco Champion Stakes (Gr.1), Grand Prix de Vichy (Gr.3), Grand Prix de Marseille (L).
První grupový vítěz z českého tréninku ve Francii, šest blacktype umístění.
Startoval na 16 závodištích ve Francii a Velké Británii (Ascot, Cagnes-sur-mer, Carpentras, Compiegne, Deauville, Fontainebleau, Hyeres, Chantilly, Longchamp, Maisons-Laffitte, Marseille - Borely, Paray-le-Monial, Saint-Cloud, Toulouse, Vichy, Wissembourg). Cestoval také do Říma - Capannelle, kde byl ovšem jeho dostih na poslední chvíli kvůli povětrnostním podmínkám zrušen.